מה היא עושה?

ריטלין, או בשמה האמיתי, מתילפנידט, היא התרופה הוותיקה ביותר לטיפול בהפרעת קשב. היא יוצרה לראשונה ב־1957 על־ידי יצרנית התרופות ציבה (Ciba Pharmaceutical Company). במקור היא פותחה התרופה המיועדת לטיפול בעייפות כרונית, בדיכאון ובנרקולפסיה, וכן כתרופה המסייעת להתגבר על תופעות־הלוואי המרגיעות של תרופות אחרות.

בניסיונות על חיות מעבדה שנעשו בזמנו בתרופה החדשה התגלה כי היא מעודדת שלווה, ריכוז וקשב טובים יותר. החוקרים המשיכו ופיתחו מהתרופה את החומר הפעיל מתילפנידט, שבו החל הטיפול בהיפראקטיביות כבר בשנות ה־50 של המאה ה־20.

דגשים לשימוש בריטלין

מתילפנידט היא תרופה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז ובתסמיני נרקולפסיה.

במקרים הבאים אסור להשתמש בריטלין: רגישות־יתר למתילפנידט, היסטוריה של דיכאון חריף, חרדה, תסמונת טורט, גלאוקומה ובעת שימוש בתרופות ממשפחת חוסמי MAO.

אנשים הסובלים מאחד מהמצבים הבאים צריכים להיזהר בעת נטילת התרופה: אירוע לב חמור, לחץ דם גבוה, מחלה פסיכיאטרית, אפילפסיה והיצרות חמורה במערכת העיכול. התרופה עלולה לגרום להפרעות גדילה ולהתמכרות.

תופעות הלוואי של התרופה

תופעות לוואי שכיחות: איבוד תיאבון, עצבנות, קושי להירדם (התופעות חולפות בדרךכלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתרופה).

תופעות לוואי אפשריות נוספות פריחה בעור, סרפדת (Urticaria), חום, הזעה, בחילה, הקאה, כאבי בטן, סחרחורת, כאבי ראש, מצב רוח ירוד, חוסר מנוחה, התכווצות שרירים, יובש בפה, ראיה מטושטשת, אובדן משקל, שינויי לחץ דם, נשירת שיער.

תופעות לוואי נדירות המחייבות היוועצות מיידית ברופא: חום גבוה פתאומי; כאב ראש חמור או בלבול, חולשה או שיתוק של הגפיים או הפנים, קושי בדיבור (אלה סימנים להפרעה בכלי הדם במוח); דפיקות לב מהירות, כאב בחזה, קוצר נשימה, עילפון, עוויתות בלתי נשלטות; חבורות (סממן לארגמנת תרומבוציטופנית חיסונית); עוויתות שרירים או טיקים; האטה בקצב הגדילה, כאבי גרון, חום וצינון (כסממן לתופעות בדם); תנועות בלתי רצוניות של הגפיים, גוף ופנים; שינויים בראייה, הזיות; פרכוסים; עקצוץ בעור או שלפוחיות; כתמים אדומים על העור; התנפחות השפתיים או הלשון או קשיי נשימה (סימנים לתגובה אלרגית חמורה); החמרה בתסמינים של ההתנהגות שקדמו לטיפול, שמיעת קולות, חשדנות, מחשבות שוא, מצב היפומני, מאני או מחשבות אובדניות (נושא שנוי במחלוקת).

התופעות הפסיכוטיות עלולת להיווצר בעיקר עקב שימוש לרעה על ידי הזרקה לווריד. במקרים של תרופות פסיכוסטימולנטיות לרבות מתיפנידאט דווחו לעיתים רחוקות מאוד (בין 1-4.100,000 לבין כ-1 ל-10,000 מטופלים ) מקרי מוות פתאומי.

במהלך השימוש בתרופה אין לשתות יינות או משקאות חריפים. צריכת אלכוהול עלולה, בין השאר, לגרום להגברת קצב השחרור בסוגים מסוימים של התרופה הכוללים מנגנון לשחרור מושהה.

תופעות לוואי ארוכות טווח

תוצאות השימוש במתילפנידאט בילדים נחקרות במשך יותר מ-40 שנה ועד לשנת 2008 לא נמצאו הוכחות לקיומן של תופעות לוואי ארוכות טווח עקב השימוש בתרופה ואחריו.

למי הריטלין אינו מתאים?

אסור לעשות שימוש בריטלין אם אתה או ילדך:

  •  סובלים מחרדה, מתח או אי שקט.

  •  סובלים מבעיית עיניים הקרויה גלוקומה.

  •  סובלים מטיקים, או תיסמונת טורט, או היסטוריה משפחתית של תסמונת טורטטיקים הינם תנועות או קולות חוזרים ונשנים שקשה לשלוט בהם.

  •  נטלתם בשבועיים שחלפו, תרופה נוגדת דיכאון המכונה "מעכבת מונואמין אוקסידאז" או MAOI

  •  אלרגיים למרכיבים שונים הכלולים בריטלין. בחן את רשימת המרכיבים בסופו של עלון זה.

אסור לתת ריטלין לילדים מתחת לגיל 6, מפני שטרם נצבר נסיון לגבי קבוצת גיל זו.