סיאליס (טדלפיל) משמשת לטיפול באין־אונות.

התרופה משתייכת לקבוצת מעכבי האנזים פוספודיאסטרז מסוג PDE5 . כדי שהתרופה תהיה יעילה דרוש גם גירוי מיני.

סיאליס "יומי" במינון של 5 מ"ג רשומה בארץ גם לטיפול בתסמינים של הגדלה שפירה של הערמונית (פרוסטטה). ההתוויה הזאת אינה כלולה בסל הבריאות הממלכתי.

דגשים לשימוש בתרופה

ניתן לקחת את התרופה עם או ללא מזון, אבל יש להיזהר משתיית אלכוהול שעלולה לפגוע ביכולת להשגת זקפה. כדאי להימנע משתיית אלכוהול מופרזת, מאחר שזו גם עלולה להעלות את הסיכון לסחרחורת בקימה משכיבה לעמידה.

ישנם 3 סוגי טבליות לתרופה, 2.5 מ"ג, 5 מ"ג, 10 מ"ג, 20 מ"ג.

המינון המקובל, בהיעדר הוראה אחרת מרופא לטיפול בהפרעה בזקפה אצל גברים, להשגת זקפה ושמירתה תלוי בסוג הטיפול הנדרש, "סיאליס על פי הצורך", או "סיאליס יומי".

סיאליס "על פי צורך"

טבליה אחת, לפחות 30 דקות לפני קיום מגע מיני. אסור לעבור על המנה המומלצת. אסור ליטול יותר מטבליה אחת ליום. ניתן לקחת בכל שעה משעות היום.

השפעת התרופה יכולה להימשך עד 36 שעות. מאחר שהשפעת סיאליס נשמרת יותר מיממה, יש להימנע משימוש יום יומי בתכשיר.

סיאליס "יומי"

המנה המומלצת היא טבליית סיאליס אחת ליום. יש ליטול סיאליס בכל יום באותה שעה לערך (בלי קשר לתזמון פעילות מינית). המינון המקובל, בהיעדר הוראה אחרת מרופא, לטיפול בתסמינים של הגדלה שפירה של הערמונית (פרוסטטה):טבליית סיאליס 5 מ"ג אחת ליום.

תופעות הלוואי של התרופה

כמו לכל תרופה, השימוש בסיאליס עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים.

  • תופעות לוואי המופיעות לעיתים קרובותכאב ראש.

  • תופעות לוואי המופיעות לעיתים נדירות מאוד: תופעות הלוואי הבאות דווחו בעת השימוש בתרופות מהקבוצה לה שייכת סיאליס, כולל סיאליס: ירידה פתאומית בראייה או אבדן ראייה בעין אחת או שתי העיניים; ירידה פתאומית בשמיעה או אובדן השמיעהעילפון; התקף כפיון ואובדן זיכרון חולף; התנפחות אישונים; אדמומיות בעינייםחרלת; דימומים מהאף; זקפה ממושכת; דווחו מקרים של אוטם לב ושבץ ברוב המקרים (לא בכולם) הייתה קיימת בעיה לבבית טרם נטילת התרופה. לא ניתן לקבוע האם אירועים אלו היו קשורים ישירות לנטילת התרופה.

למי הסיאליס אינה מתאימה?

סיאליס אסור לשימוש כאשר ישנה רגישות לטאדאלפיל או לכל אחד מהמרכיבים הבלתי פעילים אשר מכילה התרופה. התרופה אסורה לשימוש אם הפציינט עבר אוטם שריר הלב במהלך 90 הימים האחרונים, סובל מתעוקת לב לא יציבהיתר לחץ דם או הפרעות קצב שאינן בשליטהלחץ דם נמוך (נמוך מ-90/50) או לאחר אירוע מוחי שהתרחש בששת החודשים האחרונים, או אם הפציינט סובל או סבל בעברמאבדן ראייה, או שהוא משתמש בו זמנית בתכשירים נוספים לטיפול בהפרעה בזקפה. בנוסף, התרופה אינה מיועדת לשימוש מתחת לגיל 18 או לנשים, והיא מכילה לקטוז ועלולה לגרום לאלרגיה אצל אנשים הרגישים לו.

בנוסף יש להיזהר במידה ונוטלים תרופות אחרות כולל תרופות ללא מרשם ותוספי מזון, כמו תכשירים מסוג ניטרטים, תרופות ממשפחת חוסמי אלפא(כגון דוקסזוצין) המשמשות לעיתים לטיפול ביתר לחץ דם ו/או הגדלת בלוטת הערמונית (הפרוסטטה) או תרופות אחרות לטיפול ביתר לחץ דם כי שימוש בו זמני עלול להגביר את שיעור הורדת לחץ הדם של התרופות הללו.