מליאן הן גלולות המכילות גסטודן־אסטרדיול (שהן נגזרות של פרוגסטרון ושל אסטרוגן) הן אמצעי מניעה הורמונליים משולבים ויעילים.

גסטודן היא פרוגסטין מדור שלישי שמדכאת ביוץ וגורמת לשינויים ברירית צוואר הרחם: הרירית הופכת לצמיגה ולפחות חדירה לזרע. אסטרדיול מגבירה את דיכוי הביוץ וגם גורמת לצמיחה של רירית הרחם וכך מאפשרת קיום של מחזור חודשי סדיר. הגלולות למניעת הריון שמשוּוקות כיום בישראל מכילות מינונים נמוכים של אסטרוגן בהשוואה לגלולות ששווקו בעבר.

גלולות המליאן מכילות 75 מיקרוגרם גסטודן ו־20 מיקרוגרם אתינילאסטרדיול. הן מיועדות לשימוש מחזורי במשך 21 יום עם הפסקה של שבוע ללא גלולות.

כמו שאר הגלולות המשולבות גם לגלולות אלה ישנם יתרונות רבים על פני הגלולות הרגילות. מליאן יעילה ביותר במניעת היריון, כאשר אחוזי ההצלחה עומדים על 99%, המחזור החודשי הופך לסדיר והווסת מגיעה בזמנים קבועים.

כאשר האישה מפסיקה לגמרי ליטול את הגלולה היא חוזרת לפוריות מלאה ללא כל השפעה שלילית, הגלולה מקלה באופן משמעותי על הכאבים שמופיעים לפני הווסת וישנה ירידה בסיכונים לחלות בסרטן הרחם ובסרטן השחלות.

דגשים לשימוש בגלולה

הגלולות מגיעות בחפיסה של 21 כדורים אותן יש ליטול מדי יום. לאחר סיום החפיסה יש צורך לעשות הפסקה של כשבעה ימים, בהם תופיע הווסת, ולאחר מכן להתחיל חפיסה חדשה.

ניתן להמשיך לקחת חבילה נוספת ללא ההפסקה כאשר קיים צורך חד פעמי בדחיית המחזור. למרות המיתוס הידוע על הצורך "לנקות" את הגוף ולבצע הפסקות בנטילה, לא הוכח מחקרית כי רצוי לעשות זאת.

היתרונות העיקריים של גלולות משולבות הן היעילות הרבה, חזרת הפוריות בשלב יחסית מהיר לאחר הפסקת הנטילה, הסדרת המחזור, הקלה במקרים של תסמונת קדם וסתית ושיפור מראה העור והשיער. בנוסף קיימת ירידה בסיכון ללקות בסרטן רחם ושחלות.

החסרונות נעוצים בצורך לקחת את הגלולות מדי יום, בירידה ביעילות הגלולה כאשר נוטלים אותה עם תרופות אחרות כגון כדורים נוגדי חרדה ואנטיביוטיקות מסוימות ובעלייה קלה בסיכון ללקות במחלת סרטן השד (רק לנשים המשתמשות בגלולות למעלה מ-10 שנים).

אין הוכחה ברורה שמינון אולטרה־נמוך של אסטרדיול, המרכיב במליאן (20-15 מיקרוגרם) גורם לפחות תופעות לוואי או שגלולות במינון כזה בטוחות יותר מגלולות במינון נמוך (30 מיקרוגרם אסטרדיול).

גלולות אסטרדיול במינון אולטרה־נמוך נותנים בדרך כלל למשתמשות חדשות, לנערות מתבגרות, לנשים מעל גיל 35 וכן לנשים שסבלו בעבר מאחת או יותר מהבעיות הבאות: בחילות, בצקות, יתר לחץ דם בהריון, שרירנים ברחם, מבנה פיברוציסטי בשדיים (שד עתיר גושים קטנים שנראים מחוברים ביניהם במעין סיבים), וסתות כבדות או מיגרנות.

גלולות במינון נמוך (30 מיקרוגרם אסטרדיול) נותנים לנשים שיש להן נטייה למחזור לא סדיר או להכתמות באמצע החודש. הגלולות האלה מומלצות במיוחד לנשים שסובלות מעודף משקל רב ולנשים שנוטלות תרופות המגבירות פירוק של הורמונים בכבד, כמו תרופות מהדור הישן לטיפול באפילפסיה.

תופעות הלוואי של הגלולה

על כל יתרונותיה של גלות מליאן ישנן גם תופעות לוואי. אמנם התופעות הן לא חזקות וקשות כמו שיכולות להיות בשימוש בגלולות אחרות, אך בכל זאת הן קיימות. ברוב המקרים תופעות הלוואי חולפות כעבור זמן. נשים שנוטלות את גלולת מליאן עלולות לסבול מבחילות, מכאבי ראש, מהצטברות של נוזלים, מגודש בשדיים, מהקאות ומדימום בין וסתי.


למי הגלולה אינה מתאימה?

לא כל גלולה מתאימה לכל אישה. בכדי להתאים את הגלולה לגוף צריך להיוועץ עם רופא נשים ולאחר בדיקת דם אפשר להגיע להתאמה.

ישנן קבוצות של נשים שגלולת מליאן אינה מומלצת עבורן: נשים מניקות, נשים בעלות היסטוריה משפחתית של סרטן השד וסרטן הרחם (סוגי סרטן אלה מגיבים להורמון האסטרוגן שנמצא בגלולה) ונשים בעלות היסטוריה משפחתית של קרישיות יתר בדם או כאלו שכבר סובלות מן התופעה.