טרמדול מיועדת לשיכוך כאבים בינוניים עד חזקים בין היתר לחולי סרטן.

מדובר בתרופה אופיואידית (שנגזרת מאופיום), אך הסיכון להתמכר לה הוא נמוך מאוד. כמו כן קיים סיכון נמוך בלבד שהיא תגרום לדיכוי הנשימה.

דגשים לשימוש בתרופה

המינון למבוגרים: 100-50 מיליגרם בטבליות. המינון המרבי: 400 מיליגרם. יש להקפיד על כך שבין נטילה לנטילה יפרידו לפחות 4 שעות.

אין להשתמש בטרמדול לשיכוך כאבים קלים, לעיתים קרובות או תקופה ממושכת בלי להיוועץ ברופא.

השימוש בטרמדול מחייב זהירות במטופלים הנמצאים בסיכון לדיכוי נשימתי ובטיפול בקשישים (מעל גיל 65).

תופעות הלוואי של התרופה

שכיחות גבוהה: עייפות, כאבי ראש, סחרחורת, נמנום, עצירות ובחילות.

שכיחות נמוכה: בלבול, הזיות, דיכאון, פגיעה בקואורדינציה, עצבנות, הפרעות בשינה, רעד, פריחה, גרד, התרחבות של כלי הדם, הופעת סימני מנופאוזה (גיל הבלות), כאבי בטן, חוסר תיאבון, שלשול, יובש בפה, צרבת, נפיחות, הקאות והפרעות ראייה.

לעיתים נדירות: פרכוסים. יש לציין כי במרבית המקרים שבהם דוּוח על פרכוסים נטלו המטופלים מינון גבוה מהמומלץ או שנטלו שילוב של תרופות.

הסיכון לתופעות לוואי עלול לעלות אם נוטלים תרופות הבאות יחד עם טרמדול:

תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית (כגון: פנותיאזינים, מרפי שרירים, תרופות להרגעה, לשינה, לטיפול בפרקינסון, לטיפול אפילפסיה, נגד אלרגיות, חומרי הרדמה לניתוחים ומשככי כאבים אחרים כגון מורפין, קודאין (גם כתרופה לשיעול) ואלכוהול קיים סיכון לתחושת נמנום או עילפון, אם זה קורה – יש להודיע לרופא.

תרופות העלולות לגרום לפרכוסים כגון נוגדות דיכאון מסוימות או אנטי פסיכוטיות שימוש במקביל עלול להגביר את הסיכוי להתקף פרכוסים. נטילת טרמדול מגבירה את סכנת הפרכוסים במטופלים המשתמשים במקביל ב: מעכבים סלקטיביים של קליטה חוזרת של סרוטונין (SSRI) או נוגדי דיכאון טריציקליים (TCA) תרכובות טריציקליות אחרות או אופיואידים אחרים, מעכבי MAO, תרופות נוירולפטיות או תרופות אחרות המורידות את סף הפרכוסים.

תרופות מסוימות נגד דיכאון, כגון: מעכבים סלקטיביים של קליטה חוזרת של סרוטונין (SSRI), מעכבי MAO, נוגדי דיכאון טריציקליים TCA, מעכבי קליטה חוזרת של סרוטונין ונוראפינפרין SNRI, טריפטנים, לינזוליד, ליתיום, או תרופה צמחית היפריקום עלול להיגרם "סינדרום הסרוטונין".

נוגדי קרישה ממשפחת נגזרות קומרין (כגון וורפרין) – תתכן השפעה על פעילותם לגבי קרישת דם, העלול להוביל לדימום.

דיגוקסין – שימוש בוזמני עם טרמדול יכול להעלות את הסיכון לרעילות של דיגוקסין.

קוונידין, פלואוקסטין, פארוקסטין, אמיטריפטילין, קטוקונאזול, אריתרומיצין.

למי התרופה אינה מתאימה?
1. במקרים הבאים אסור להשתמש בתרופה: רגישות־יתר לאחד ממרכיביה, הרעלת אלכוהול, הריון, הנקה, אם נוטלים תרופות שינה או משככי כאבים אופיואידיים או תרופות פסיכוטרופיות.

2. טרמדול אינה מומלצת לקשישים, לחולי אפילפסיה, לאנשים שנמצאים בסיכון לפרכוסים, לבעלי הפרעות מטבוליות, למי שסובלים מזיהום או מגידול במערכת העצבים המרכזית, למי שמצויים בתהליך גמילה מאלכוהול או מסמים ולמי שסובלים מבעיות נשימה כרוניות או ממחלת כבד או ממחלת כליה.

3. אנשים עם רגישות לחומר הפעיל בטרמדקס (טרמדול הידרוכלוריד), לאחד ממרכיבי התרופה האחרים או לחומרים אופיואידיים.

4. במהלך או עד 14 ימים מסיום נטילת תרופות מקבוצת מעכבי MAO לטיפול בדיכאון .

5. אנשים הסובלים מאי ספיקת כבד או כליות חמורה (פינוי קראטינין מתחת ל 10 – מ"ל/דקה).

6. התרופה אסורה לטיפול בילדים מתחת לגיל 14.

7. מטופלים עם נטיות אובדניות, או נטייה להתמכרות או תלות בסמים/תרופות או אלכוהול.