מה היא עושה?

ורדנפיל המוכרת גם בשם מסחרי לויטרה (Levitra) היא תרופה המיועדת לטיפול בהפרעות בתפקוד המיני אין אונות והפרעות זקפה (Erectile Dysfunction) אצל גברים.
התרופה גורמת להרחבת כלי הדם בפין, וכתוצאה מכך מתאפשרת זרימת דם מוגברת למקום ומתרחשת זיקפה.
התרופה משפיעה בתוך 15–25 דקות מרגע נטילתה ומשך השפעתה עד 12 שעות, ומאפשרת זיקפה רק כתוצאה מגירוי מיני.

התרופה ניתנת בטבליה מצופה ובטבלייה מסיסה.

היא שייכת למשפחת מעכבי האנזים פוספודיאסטראז PDE-5 המיועדות לטיפול בגברים הסובלים מבעיות של אין אונות ומקושי להגיע לזיקפה. לויטרה רשומה ומאושרת לשימוש בישראל וברוב מדינות העולם משנת 2005, וכלולה בביטוחים המשלימים של כל קופות החולים בהנחה.

יתרונותיה העיקריים של התרופה הינם: השפעה מהירה על נוטל התרופה, באופן כללי ההשפעה מהירה יותר מתרופות דומות דוגמת ויאגרה או סיאליס.

שלושה מינונים אפשריים בהתאם להוראות הרופא המטפל – 5-20 מיליגרם.

השפעה ממוקדת על אזור הפין, כך שיצרנית התרופה טוענת לפחות תופעות לוואי בהשוואה לתרופות דומות אחרות.

אחוזי הצלחה גבוהים יחסית של לויטרה, כולל בגברים בעלי יתר לחץ דם וכולסטרול גבוה.

במקרים מסוימים ניתן ליטול את התרופה לצד תרופות לחץ דם מסוימות.

מחקר שכלל 1,385 מטופלים בתרופה בכל שלושת המינונים, גילה כי 76 אחוז מהגברים דיווחו על הצלחה בהשגת זיקפה כבר עם נטילת הכדור הראשון. במחקר נוסף שכלל 471 גברים, דיווחו הרוב על השגת זיקפה תוך 16 עד 30 דקות ועד תום המישגל.

במחקר רחב היקף אחר, שכלל 366 גברים ב-78 מרכזים רפואיים בגרמניה ובצרפת, עלה כי 90 אחוז מהגברים שנטלו את התרופה דיווחו על השגת זיקפה, ובקרב 81 מהם נשמרה הזיקפה עד סוף המישגל. שיפור בתפקוד המיני נרשם גם בקרב חולי סוכרת הסובלים פעמים רבות מאימפוטנציה בשל המחלה. מתוכם דיווחו 72 אחוז על שיפור בתפקוד המיני.

דגשים לשימוש בתרופה

לויטרה בטבלייה מצופה זמינה במינונים של 5 מ"ג, 10 מ"ג ו –20 מ"ג בטבליות כתומות. המינון ההתחלתי הוא 10 מ"ג . את התרופה צריך ליטול בין 25–60 דקות לפני פעילות מינית ובתדירות של פעם ביום לכל היותר. התרופה מסיסה (Levitra ODT) זמינה במינון של 10 מ"ג בלבד. הזמינות הביולוגית שלה גבוהה מזו של לויטרה טבלייה מצופה.

תופעות הלוואי של התרופה

תופעות הלוואי השכיחות בשימוש בורדנפיל דומות לאלו שבמעכבי PDE-5 אחרים. תופעת הלוואי השכיחה ביותר שהיא ספציפית לורדנפיל היא כאב ראש. תופעות הלוואי הפחות שכיחות הן סחרחורת, הסמקה, נזלת או אף סתום, קשיי עיכול.
תופעות הלוואי שעלולות להופיע כתוצאה מנטילת הכדור חולפות תוך מספר שעות, וכמו כן הן מתמתנות עם הזמן ולעיתים נעלמות לחלוטין, זמן מה לאחר שמתרגלים לתרופה

למי התרופה אינה מתאימה?

לויטרה בעלת השפעה טובה בטיפול בבעיות זקפה בחולי לב יציבים, אולם מאחר שהתרופה, כמו ויאגרה וסיאליס, מרחיבה את כלי דם ולכן גורמות לירידת לחץ הדם, יש לתת אותן בזהירות לחולים המקבלים תרופות להורדת לחץ הדם בעיקר מקבוצת האלפאבלוקרים. מעכבי PDE5 אסורים לשימוש לחולים הנוטלים תרופות מקבוצת הניטרטים, והשימוש בניטרטים אסור במשך 24 שעות מנטילת ויאגרה או לויטרה ו-48 שעות מנטילת סיאליס. כמו כן, אין מידע לגבי הבטיחות של תרופות אלה בחולים עם היצרות המסתם האורתלי. לא הוכח שאחת מהתרופות שהוזכרו יעילה יותר או מסוכנת יותר בחולי לב.

אין להשתמש אם ידועה רגישות לאחד ממרכיבי התרופה.

אין להשתמש בו זמנית עם מעכבי HIV פרוטאז כגון אינדינביר או ריטונאביר.

אין להשתמש בתרופה אם הנך מעל גיל 75 שנים ונוטל תרופות אנטיפטרייתיות מסוג קטוקונזול או איטרקונזול.

אין להשתמש בתרופה אם עברת לאחרונה שבץ או התקף לב, אם הנך סובל מהפרעה חמורה בלב או בכבד, אם הנך סובל או סבלת בעבר מלחץ דם נמוך או אם הנך מטופל בדיאליזה.

אין להשתמש אם בעבר היה אובדן ראיה מסוג NAION (non-arteritic anterior ischemic optic neuropathy).

התרופה אינה מיועדת לילדים או מתבגרים מתחת לגיל 18.

התרופה אינה מיועדת לנשים.