ויאגרה (סילדנפיל) היא תרופה לטיפול באין־אונות. התרופה גורמת להגברה של זרימת דם לאיבר המין, הצטברות של הדם באיבר וכתוצאה מכך לזיקפה קשה ויציבה. מנגנון הפעולה הזה מאפשר זיקפה רק בעקבות גירוי מיני; הדם ילכד בתוך הפין והזיקפה תישאר עד אשר הגבר מגיע לסיפוקו ורק לאחר פליטת הזרע ישתחרר הדם מהפין בחזרה והזיקפה תרד. התרופה מכילה חומר פעיל בשם סילנדפיל, המרחיב את השריר החלק של כלי הדם באמצעות עיכוב האנזים פוספודיאסטרז 5 .(PDE5)
ויאגרה (סילדנפיל) רשומה בארץ גם לטיפול בלחץ דם גבוה ממקור ריאתי לחולים מעל גיל 18.

התרופה מתאימה כמעט לכל גבר אשר בריאותו תקינה אך סובל מבעיות בזיקפה. כיום, קהל היעד של התרופה הם בעיקר הגברים המבוגרים, מעל גיל 40, אך גם הצעירים יותר משתמשים בתרופה מסיבות שונות כגון: בעיות בזיקפה, רצון לשפר ולשדרג את יחסי המין, למשוך את זמן המשגל ולגרום גם לבת הזוג להנות, ויש גם גברים אשר סובלים משפיכה מוקדמת ומשתמשים בויאגרה כדי למשוך את זמן המשגל, האריך את משך קיום יחסי המין ואף להנות מן האפשרות לקיים יחסי מין מספר פעמים במהלך השפעת התרופה

דגשים לשימוש בתרופה

  1. ויאגרה (סילדנפיל) משמשת לטיפול באין־אונות.

  2. אסור להשתמש בתרופה במקרה של רגישות־יתר לתרופה או במקביל לטיפול בניטרטים.

  3. התרופה עלולה לגרום לירידה בלחץ הדם, לזקפה ממושכת וכואבת, לאובדן ראייה או שמיעה (לעיתים נדירות) וכן לתופעות נוספות.

  4.  תופעות לוואי: התרופה עלולה לגרום לכאבי ראש ולהפרעות במערכת העיכול. מינון־יתר עלול לגרום לעיתים קרובות להסמקה, לשלשול, לכאבי שרירים ולשינויים בראייה.

  5. מינון: 50 מיליגרם, שעה לפני קיום יחסי מין. ניתן לקחת רק כמוסה אחת ב־24 שעות, והמינון המקסימלי הוא 100 מ"ג

תופעות הלוואי של התרופה

התרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי כגון סחרחורות, כאבי ראש, צרבת או הפרעות במערכת העיכול, טשטוש ראיה, כתמים כחולים בשדה הראיה. תופעות הלוואי יחלפו תוך מספר שעות, לרב כאשר השפעת התרופה תחלוף, כמו כן יש לציין כי תופעות הלוואי מתמתנות עם הזמן וככל שמשתמשים בתרופה ולעיתים יחלפו לחלוטין לאחר תקופה מסויימת של שימוש בתרופה.

למי התרופה אינה מתאימה?

באופן עקרוני כל אחד מן הגברים אשר מתכוון ליטול את התרופה צריך להיבדק על ידי רופא. קיימים מקרים בהם נאסר השימוש בויאגרה, וזאת כאשר המטופל סובל ממחלות רקע כגון :
מחלות לב וכלי דם – הרחבת כלי הדם אשר נגרמת כתוצאה מנטילת הויאגרה עלולה להיות מסוכנת מאד לגברים הסובלים ממחלות לב וכלי דם ואף לגרום למוות. השימוש בויאגרה במקרים הללו עלול לגרום לחוסר איזון של לחץ הדם או לירידה דרסטית בלחץ הדם, לכן נטילת התרופה אינה מתאימה במקרים של מחלות לבביות כגון התקף לב, הפרעות בקצב הלב, תעוקת חזה, היצרות מסתם האאורטלי וכו'.
יתר לחץ דם או חוסר איזון של לחץ הדם – במקרים הללו נטילת התרופה עלולה להיות מסוכנת עד כדי איבוד הכרה או מוות מאחר ולחץ הדם עלול לרדת בצורה דרסטית. היסטוריה של שבץ לבבי או מוחי ב-6 החודשים האחרונים.
מחלת כליה ובעיקר במקרים של טיפול בדיאליזה.
מחלות כבד – כגון שחמת.
מחלת כרוניות בעיניים כגון יובש בעיניים, דלקות וכו', או היסטוריה של מחלות עיניים במשפחה.
שימוש בתרופות אחרות להרחבת כלי דם או לטיפול בלחץ דם כגון תרופות ממשפחת הניטראטים.

הויאגרה היא תרופה כמו כל יתר התרופות ולכן מומלץ מאד להתייעץ עם רופא לפני השימוש בה ולציין בפני הרופא על שימוש בתרופות נוספות כגון תרופות נגד פרכוסים, אנטיביוטיקה, חוסמי אלפא, תרופות אנטי אריתמיות וכו', וזאת כדי למנוע אינטראקציה בין תרופות, דבר אשר עלול לסכן את המטופל