פמינט היא גלולה למניעת הריון המכילה בתוכה שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון – שני הורמוני המין הנשיים. מינון האסטרוגן בגלולה הוא נמוך יחסית, ועומד על 20 מיקרוגרם.

מסיבה זו נחשבת פמינט לגלולה מהדור החדש, שלה פחות תופעות לוואי מאשר לגלולות מהדור הישן.

המינון הנמוך הופך אותה לטובה במיוחד כגלולה ראשונה בנשים שלא נטלו גלולות למניעת הריון קודם לכן, ולנשים צעירות.

מנגנון מניעת ההריון העיקרי של פמינט הוא מניעת ביוץ. ללא שחרור הביצית מהשחלה אל חלל הרחם, נמנע תהליך ההפריה וההריון.

עם זאת, לגלולה מנגנונים נוספים הבאים לסייע במניעת הריון: הראשון הוא עיבוי הריר החוסם את צוואר הרחם. עיבוי הריר הופך אותו לפחות חדיר לזרע, ומונע מהזרע להכנס מהנרתיק אל הרחם.

בנוסף, פמינט משפיעה על עובי רירית הרחם, והופכת אותה דקה יותר, ולא מתאימה לקליטה ולהשרשה של ביצית מופרית. כך, גם אם הפריה הצליחה לקרות, הסיכוי שהריון יתפתח הוא נמוך במיוחד.

לפמינט יעילות מצויינת במניעת הריון, העומדת על 99.7%. פרט לכך, לפמינט יתרונות נוספים, הקשורים באיכות החיים.

תחת נטילת פמינט הופך מחזור הוסת לסדיר, וישנה הקלה משמעותית בכמות דימום הוסת והפחתה במספר ימי הדימום.

ההפחתה בדימום מגנה על האישה הנוטלת מפני אנמיה, שלעתים קרובות מלווה דימום וסתי כבד בנשים בגיל הפוריות. יתרון נוסף הוא הפחתה בכאב המלווה את הדימום והביוץ, לעתים עד העלמותו לחלוטין.

יתרון חשוב נוסף לנטילת הגלולה למניעת הריון פמינט הוא ההפחתה המשמעותית בסיכון לחלות במחלת סרטן השחלות.

דגשים לשימוש בגלולה

1. הגלולה משמשת למניעת הריון ולטיפול בכאבי מחזור חריפים.

2. יש להפסיק את נטילת הגלולות ולפנות לרופא אם מופיעים כאב חד וחריף באזור בית החזה, קושי בנשימה, שיעול דמי, כאב חד באחת השוקיים, כאב בטן חריף, תופעות נוירולוגיות חמורות, צהבת, כבד מוגדל, דיכאון קליני או לחץ דם גבוה. לפירוט כל האזהרות ראו בפסקה "אזהרות חשובות".

3. יש ליטול את הגלולה הראשונה ביום הראשון לדימום ולהמשיך ליטול גלולה ביום במשך 21 ימים (כל גלולות זהות בהרכבן) עד לסיום החפיסה.

תופעות הלוואי של הגלולה

תופעות לוואי בשכיחות גבוהה מאוד: בצקות, רגישות בשד או הגדלה של השד, ירידה בחשק המיני, חוסר תיאבון, נפיחות, בחילות, שלשולים, הקאות וכאבי ראש.

תופעות לוואי בשכיחות נמוכה: שינויים בתדירות ובזרימה של המחזור, כתמים בפנים, כאבי מחזור, חרדה, גידולים בשד, צהבת חסימתית, ירידה בסבילות לגלוקוז, דיכאון, סחרחורת, חוסר נוחות במערכת העיכול, לחץ דם גבוה, רגישות לזיהומי קנדידה, עלייה בכולסטרול ובטריגליצרידים, אי־סבילות לעדשות מגע, אירוע לב, אירוע מוחי, תסחיף ורידי, פריחה.


למי הגלולה אינה מתאימה?

תרופת הפמינט איננה מתאימה במקרים הבאים:

1. נשים עם מיגרנות חריפות.

2. נשים בהריון או עם חשד להריון.

3. נשים עם דימום בלתי מוסבר מהנרתיק.

4. נשים שאובחנו עם סרטן השד או גידול סרטני אחר שהוא תלוי אסטרוגן.

5. נשים, אשר ישנה היסטוריה משפחתית של פקקת ורידים או של פקקת עורקים.

6. נשים אשר קיים סיכון לפקקת ורידים בשל אחד או יותר ממהגורמים הבאים: בעיות בקרישת דם, מחלת עורקים, מיגרנה, אנמיה חרמשית, היפרפרולקטינמיה (עלייה בהורמון פרולקטין האחראי לייצור החלב), דיכאון קליני, מחלת מעי דלקתית (כולל קרוהן).

7. אסור להשתמש בתרופה אם יש שני גורמי סיכון או יותר לפקקת ורידים או לפקקת עורקים מתוך הרשימה הבאה: סוכרת, לחץ דם גבוה, עישון כבד (40 סיגריות ביום ויותר), גיל מעל ל־35 שנים (אסור להשתמש בגלולות מעל גיל 50), השמנת־יתר ויושבנות (היעדר תנועה) ממושכת.